سمی ترین حیوانات جهان

10 تا از سمی ترین حیوانات جهان
زمان مطالعه: 5 دقیقه

موجودات زنده بیشماری در پیرامون انسانها وجود دارد که هریک از آنها دارای خصوصیات منحصربفرد خود می باشند. برخی از آنها به عنوان حیوان خانگی در کنار انسان ها نقش پیدا می کنند و دسته دیگری از آنها نیز می توانند تهدیدی برای جان انسان ها باشند. حیوانات سمی یکی از آن دست موجوداتی هستند که در سکوت کامل می توانند زمینه پایان حیات را برای افراد فراهم کنند. پس لازم است که بیشتر با محیط پیرامون خود آشنا شویم و از حیوانات سمی که توانایی از پای درآوردن انسان ها را دارند، فاصله بگیریم. علاوه بر مارهای سمی که حتی ظاهرشان نیز رعب آور است، حیوانات دیگری نیز در اطراف ما وجود دارند که شاید به مراتب توانایی هایشان از مارها بیشتر باشد. به این منظور در این مقاله به معرفی 10 تا از سمی ترین حیوان جهان می پردازیم و می خواهیم خصوصیات و ویژگی های سمی ترین حیوانات را مورد بررسی قرار دهیم.

10- ماهی پافر

ماهی پافر یکی از 10 حیوان سمی جهان

ماهی های پافر، دومین مهره دار سمی در جهان هستند که در تمام دریاهای گرمسیری جهان زندگی می کنند. ماهی های پافر یکی از سمی ترین حیوانات جهان هستند که در کبد و کلیه های خود سم کشنده ای را با نام تترودوتوکسین از خود تولید می کنند. آنها با انتقال این سم قادر هستند هر موجود زنده ای را به آسانی از پای درآورند.

برای درک بیشتر قدرت و خطر سم ماهی پافر کافی است که بدانید 1200 برابر خطرناک تر از سیانور است. دانشمندان طی تحقیقاتی به این نتیجه رسیده اند که زهر یک ماهی پافر می تواند به طور همزمان به حیات 30 مرد بزرگسال پایان دهد.

9- قورباغه سم دارت

قورباغه سم دارت؛ سمی ترین قورباغه جهان

قورباغه های سم دارت، به عنوان سمی ترین مهره داران جهان شناخته می شوند. 100 گونه از قورباغه های سم دار در جهان وجود دارند که بیشتر می توان آنها را در جنگل های بارانی آمریکای مرکزی و جنوبی پیدا کرد که البته از نظر رنگ و الگو با یک دیگر متفاوت اند.

سمی ترین قورباغه جهان، قورباغه سم دارت طلایی است. قورباغه های سم دارت طلایی به سبب تغذیه از بندپایان مجهز به سم کشنده ای هستند که سم یک قورباغه از آنها توانایی از پای درآوردن 10 مرد بزرگسال را دارد.

8- عنکبوت سرگردان برزیلی

عنکبوت سرگردان برزیلی؛ یکی از سمی ترین موجود جهان

 

عنکبوت سرگردان برزیلی یکی از سمی ترین حشرات جهان است که نام آن در کتاب گینس به عنوان سمی ترین عنکبوت جهان ثبت شده است. عنکبوت های سرگردان برزیلی همانطور که از نامش پیداست در مناطق برزیل و جنگل های آمازون زندگی می کنند. گزش این حشره سمی برای انسان ها بسیار خطر ساز است به طوریکه اگر دسترسی به فوریتهای پزشکی امکان پذیر نباشد می تواند منجر به مرگ انسان ها شود.

7- اینلند تایپان

اینلند تایپان یکی از سمی ترین مارهای جهان

گزینه هفتم این مقاله می تواند جواب بسیاری از مخاطبان باشد. اینلند تایپان سمی ترین مار جهان است که با سم وحشتناک خود قادر به از بین بردن هر موجود زنده ای است. مارهای اینلند تایپان از نظر ظاهری خجالتی به نظر می آیند که البته در صورت رویارویی با هر موجود زنده ای، از خجالتشان در خواهند آمد.

سم اینلند تایپان 200 برابر خطرناک تر از مارهای کبرا معمولی است. این مارهای سمی در سراسر استرالیا و در مناطقی نظیر تپه های شنی و صخره ها زندگی می کنند. سم یک مار اینلند تایپان توانایی از بین بردن 100 مرد بالغ را دارد که همین ویژگی ها توانسته آن را به یکی از سمی ترین حیوان جهان تبدیل کند.

6- عقرب استالکر

عقرب استالکر؛ سمی ترین عقرب جهان

در میان تمام عقرب ها، عقرب استالکر کشنده ترین سم را به نسبت سایر گونه ها دارد. عقربهای استالکر که همیشه در حالت تهاجم قرار دارند در مناطق بیابانها، مناطق باتلاقی خاورمیانه و شمال آفریقا زندگی می کنند. این عقربها حاوی سمی با نام نئوتروتوکسین می باشند که با تزریق آن به انسان، می تواند منجر به مرگ شود.

نیش عقرب استالکر بسیار دردناک است و می تواند مشکلات قلبی شود. برای جلوگیری از تبعات نیش عقرب استالکر، باید در سریع ترین زمان ممکن به دنبال فوریتاهای پزشکی بود و تاخیر در این مسئله می تواند منجر به مرگ شود.

5- ماهی سنگی

ماهی سنگی در میان سمی ترین حیوان جهان

یکی دیگر از سمی ترین حیوانات جهان، ماهی های سنگی هستند. ماهی های سنگی در اقیانوس های هند و آرام در کف اقیانوس ها و در لا به لای شن ها و ماسه ها یافت می شوند. ماهی های سنگی به سبب ظاهری که دارند، همیشه در حال استتار و حمله ور شدن به سمت شکار خود هستند که این امر سبب شده تا پیدا کردن و تشخیص آنها بسیار سخت باشد. این ماهی سمی، دارای 13 خار در قسمت پشت خود می باشند که از این طریق سم را در فاصله زمانی بسیار کم به طعمه تزریق خواهد کرد. نیش ماهی های سنگی باعث درد شدید، تورم، ضعف عضلانی و فلجی موقت می شود که در صورت عدم درمان در اسرع وقت، باعث مرگ خواهد شد.

4- حلزون مخروطی مرمر

حلزون مخروطی مرمر از زهر دارترین موجودات جهان

حلزون مخروطی مرمر به عنوان یکی دیگر از سمی ترین موجود جهان شناخته می شود که از گونه حلزون های دریایی و نرم تنان دریایی شکم پا محسوب می شوند. حلزون مخروطی مرمر یکی از کندترین موجودات در اقیانوس ها به حساب می آیند اما در هنگام حمله به سمت طعمه با سرعت بسیار بالایی حرکت خواهند کرد. این موجود سمی عمدتا در اقیانوس هند یافت می شوند. به گفته دانشمندان و محققان، یک قطره سم حلزون مخروحی مرمر می تواند 20 انسان بزرگسال را از به کام مرگ بکشاند. اثرات نیش زدن این حیوان سمی باعث از دست هماهنگی اعضای بدن، دشواری در تنفس، نارسایی قلبی و بینایی دو برابر می شود و در صورت درمان نکردن آن منجر به مرگ خواهد شد.

3- اختاپوس حلقه آبی

اختاپوس حلقه آبی؛ سمی ترین هشت پای جهان

اختاپوس یا همان هشت پا حلقه آبی کوچک ترین عضو خانواده هشت پا است. طول آنها تنها 20 سانتی متر است. هشت پا حلقه آبی به سبب تولید سم تتروتوکسین در بین سمی ترین حیوانات جهان قرار گرفته اند. در واقع یکی از حقایق جالب این هشت پا تولید دو نوع سم از طریق بزاق دهان است. نوع سم اول برای شکار طعمه ها است و نوع دوم نیز که همان تتروتوکسین است که می تواند انسان ها را نیز از پای درآورد.

25 گرم از سم این هشت پا حلقه آبی برای از پای درآوردن 10 انسان بالغ کافی است. این حیوان برخلاف سایر حیوانات سمی، سم آن دردناک نیست اما با گذشت مدت کوتاهی باعث بی حسی، استفراغ، مشکل در تنفس و حالت تهوع می شود و همانند گزش سایر حیوانات سمی معرفی شده در این مقاله، در صورت عدم دسترسی به فوریتهای پزشکی می تواند به مرگ بی انجامد.

2- شاه کبرا؛ سمی ترین مار جهان

شاه کبرا؛ سمی ترین مار جهان

شاه کبرا سمی ترین مار جهان و البته طولانی ترین مار نیز خوانده می شود. این مار سمی در جنگل های مرتفع آسیا به وفور یافت می شود. یک شاه کبرا بزرگسال می تواند حداکثر تا 548 سانتی متر طول داشته باشد. شاه کبرا سم نوتروتوکسین را از خود تولید می کند که این سم به قدی کشنده است که می تواند یک فیل بزرگ را نیز در عرض چند ساعت از بین ببرد. شاه کبرا برخلاف سایر مارها، 5 برابر زهر بیشتری را در یک گزش خود تزریق می کنند که این مقدار سم می تواند 20 انسان بزرگسال را در عرض چند ساعت به کام مرگ بکشاند. اما لازم به ذکر است که سمی ترین مار جهان «شاه کبرا» از رویارویی با انسان ها ممانعت می کند اما در صورت تحریک، بسیار خطرناک و پرخاشگر خواهند بود.

آنها قادر هستند از فواصل دور نیز طعمه و رقیب خود را نیش بزنند. نیش شاه کبرا بسیار دردناک است و سم تزریق شده از سرعت بالایی در فرا گرفتن در تمامی بدن برخوردار است و همین امر سبب شده تا به عنوان سمی ترین مار دنیا شناخته شود.

1- عروس دریایی

عروس دریایی؛ سمی ترین حیوان جهان

عروس دریایی سمی ترین حیوان جهان است که توانایی از بین بردن هر موجود زنده ای را دارد. عروس دریایی در مناطقی همچون اقیانوس هند و آرام و دریای خلیج فارس زندگی می کنند که هر ساله صدها گزارش از حمله و تهاجم عروس های دریایی به انسان ها گزارش می شود. عروس دریایی که با نام ماهی ژله ای نیز شناخته می شود، دارای 15 شاخک است که طول هر یک از این شاخک ها به حدود 3 متر می رسد. این شاخک ها همچنین حاوی بیش از 5000 سلول گزش است که با تزریق سم به طعمه خود، بر سیستم عصبی و قلب اثر می گذارد و با احتمال زیاد، فرد را از پای در خواهد آورد.

منبع : themysteriousworld

بیشتر بخوانید


10 تا از خطرناک ترین حیوانات جهان

10 تا از خطرناک ترین سگ های دنیا

10 تا از سریع ترین حیوانات جهان

 

 

 

پسندیدن :
8 1
بازدید:
659
دسته بندی مقاله ها:
ترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *