تنبل ترین حیوانات جهان

تنبل ترین حیوانات جهان
زمان مطالعه: 4 دقیقه

شاید در اطراف شما نیز از این دست افرادی که همیشه میل به استراحت دارند و بیشتر اوقات خود را در رخت خواب ها می گذرانند زیاد باشند. اما جالب است که بدانید این دسته از افراد تنها جانداران تنبل جهان نیستند و جانداران دیگری نیز بسیار تنبل تر در این دنیا وجود دارند که تنها چند ساعت را در روز بیدار هستند و ما باقی اوقات را در خواب سپری می کنند. یه این منظور در این مقاله آمده ایم تا 10 گونه از تنبل ترین حیوانات جهان را معرفی کنیم و بدانید که این دست از افراد تنها نیستند.

 

10- مارمولک زبان آبی پیژمی

تنبل ترین حیوانات جهان

مارمولک پیژمی یک از تنبل ترین حیوانات جهان به شمار می آید که تصور می شد این گونه منقرض شده است تا اینکه در سال 1992 دوباره کشف شد و با حفظ و نگهداری آن را به حیات وحش بازگردانند که البته هنوز نام آن در گونه های در معرض انقراض قرار دارد. مارمولک پیژمی در سوراخ های عنکبوتی زندگی می کنند و از حشراتی که از کنار آنها رد می شوند تغذیه می کنند و حاضر به حرکت برای شکار نیستند و ترجیح می دهند دراز بکشند، سرشان را به سمت بالا بگیرند و در ورودی عنکبوت ها منتظر بمانند تا طعمه ای در حال عبور را شکار کنند. جالب است که بدانید این تنبلی مارمولک بیژمی بخاطر ترس از شکار است که خود را در سوراخ ها پنهان می کند.

 

9- فاخته

تنبل ترین حیوان جهان

دیگر حیوان تنبل جهان، پرنده فاخته است. شاید برای بسیاری از مخاطبان جای تعجب باشد که چرا یک پرنده در لیست حیوانات تنبل جهان قرار گرفته است. از آنجایی که نگهداری از تخم ها یکی از کارهای سخت برای پرندگان به حساب می آید، این پرنده برای رهایی از مسئولیت و انجام این کار، در لانه دیگر پرندگان تخم گذاری می کند تا صاحب لانه آنها را پرورش دهد که به این کار جوجه گذاری انگلی نیز می گویند.

 

8- کوسه پرستار

10 گونه از تنبل ترین حیوانات جهان

با توجه به اینکه بسیاری از گونه های کوسه، برای تنفس کردن باید به شنا ادامه دهند شاید درک این موضوع کمی سخت باشد که یک کوسه در میان حیوانات تنبل جهان قرار بگیرد. کوسه پرستار یک آبزی تنبل و بسیار کم تحرک است که مانند دیگر آبزیان مهاجرت نمی کنند و بیشتر اوقات خود را دراز کشیده و در کف دریا سپری می کنند. کوسه های پرستار برای ادامه حیات خود نیازی به خوردن غذای زیادی ندارند و با شکار طعمه هایی همچون ماهی ها، نرم تنان و سخت پوستان در شب، بستر ادامه حیات خود را فراهم می کنند. نکته جالب دیگر درباره این حیوان تنبل، خوابیدن در طول روز و نداشتن مهارت در شکار است.

 

7- پاندای غول پیکر

10 گونه از تنبل ترین حیوانات جهان

پانداهای غول پیکر یکی از حیوانات تنبل جهان هستند که در طول روز حداقل 10 ساعت را می خوابند و با هر بار خوابیدن نیز 2 الی 3 ساعت به خواب می روند. پانداها از جمله حیوانات گوشتخوار هستند که 99% تغذیه آنها از گیاه خیزران یا همان بامبو است که از نظر مواد مغذی بسیار ضعیف هستند و آنها باید در طول روز 20 کیلوگرم تغذیه کنند تا نیاز غذایی خود را تامین کرده باشند. با این وصف باید گفت که غیر از خوردن و خوابیدن انتظار دیگری نباید از این پستاندار در حال انقراض داشت.

 

6- اکیدنا

حیوانات تنبل جهان

اکیدنا در کنار تنبل بودن به عنوان یکی از کندترین حیوانات جهان نیز از آن نام برده می شود. این پستاندار تنبل بسیار کند حرکت می کند و معمولا در طول روز 12 ساعت را می خوابد و در میان پستانداران نیز پایین ترین میزان دما را دارد به طوریکه برای جلوگیری از عرق کردن در شب فعالیت می کند.

 

5- پایتون

10 گونه از تنبل ترین حیوانات جهان

یکی دیگر از تنبل ترین حیوانات جهان، مار پایتون است. مار پایتون خزنده ای بسیار کند است و به صورت آهسته می لغزد و بیشتر تمایل دارد که فعالیتی نداشته باشد. این خزنده تنبل، در حالت عادی روزانه 18 ساعت را می خوابد و برای تداوم حیات خود نیز، نیازی به تغذیه روزانه ندارد چرا که در طول هفته یکبار تغذیه می کند و با توجه به این موضوع که فعالیت ندارد می تواند این میزان از تغذیه در طول هفته برای آن کافی باشد.

 

4- اسب آبی

تنبل ترین حیوانات جهان

اسب آبی نیز به عنوان چهارمین حیوان تنبل دنیا در این لیست قرار گرفته است که در تنبلی مهارت بسیار بالایی دارد به این معنی که این حیوان دوزیست می تواند در طول روز 16 تا 20 ساعت را بخوابد. اسب های آبی هنگامی که در خشکی هستند مدام در حال استراحت بوده و در گروه های بزرگ چرت می زنند اما این پایان کار نیست چرا که استراحت و چرت زدن آنها در آب نیز ادامه دارد اما نکته جالب توجه اینجاست که این حیوانات در هنگام چرت زدن در زیر آب هم می توانند نفس بکشند.

 

3- صاریغ

تنبل ترین حیوانات

سومین حیوان تنبل جهان، جانداری به اسم صاریغ است. صاریغ که ملقب به خواب آور قهرمان است می تواند 18 تا 20 ساعت را در طول روز بخوابد. آنها علاوه بر تنبل بودن، یکی از کندترین حیوانات جهان نیز به شمار می آیند که حرکت بسیار آهسته ای را دارند و هنگامی که مکانی را برای سر پناه پیدا می کنند در صورتیکه مواد غذایی در آن تامین باشد، در آنجا ماندگار می شوند و تنها در صورت اجبار آن را ترک می کنند.

 

2- تنبل

حیوانات تنبل جهان

جالب است که بدانید، تنبل علاوه بر صفت بودن، اسم یک حیوان است که در لیست تنبل ترین حیوانات جهان نیز قرار دارد. گونه های Sloth (تنبل) در جنگل های بارانی گرمسیری آمریکای جنوبی زندگی می کنند و بیشتر اوقات خود را با آویزان شدن به درختان سپری می کنند و هیچ تجرک آنچنانی ندارند و فقط در صورت لزوم دست به حرکت خواهند زد. این جاندار در طول شبانه روز 20 ساعت را می خوابد و تنها چهار ساعت بیدار است که با توجه به حرکت بسیار آهسته و کندی که دارد توانسته در این لیست به عنوان دومین حیوان تنبل جهان شناخته شود.

 

1- کوالا

حیوانات تنبل جهان

و اما در آخر، حیوانی که توانسته در رده اول لیست تنبل ترین حیوانات جهان قرار بگیرد، کوالا است. کوالاها که یکی از مستعدترین جانداران زمین برای خواب هستند که برخلاف دیگر حیوانات باید میزان بیداری آن را بجای میزان خوابشان عنوان کرد. تنبل ترین حیوان جهان در طول روز تنها 2 تا 6 ساعت حداکثر می تواند بیدار بماند که این تنبلی ناشی از رژیم غذایی است که از برگهای اکالیپتوس تغذیه می کنند که حاوی سموم هستند و فیبر بسیار بالایی دارند و انرژی بسیاری را برای هضم شدن تلف می کنند که این امر موجب شده تا کوالا به عنوان تنبل ترین حیوان جهان شناخته شود.

 

منبع : onekindplanet.org

پسندیدن :
22 1
بازدید:
1546
دسته بندی مقاله ها:
ترین ها

همه نظرات

۴ نظر ارسال شده
 1. Hamid گفت:

  کوالا بخاطره تغذیه ای که داره تنبل ترین حیوانه ولی ما چی😁😄
  یعنی واقعا تغذیه ما هم مشکل داره که همیشه خوابیم

 2. Sara گفت:

  مطلب مفید و جامع بود
  ولی ممنون میشم اگه راهنمایی کنید که چجوری این مطلب رو برای مخاطبان خودم به اشتراک بگذارم؟!

  • admin گفت:

   تشکر
   خب دوست عزیز بستگی داره مدل گوشی شما چی باشه ولی در اکثر گوشی ها یک کادری در پایین صفحه قرار داره و شما می تونی به راحتی از اونجا این مطلب رو با مخاطبین خودت به اشتراک بگذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *