16 تا از دانستنی ها و حقایق جالب شیرها را بدانید

دانستنی و حقایق جالب شیرها
زمان مطالعه: 6 دقیقه

دانستنی ها و حقایق جالب شیرها

هرگاه اسم شیر می آید، اولین چیزی که به ذهن ما خطور خواهد کرد، سلطان جنگل است. شیرهای وحشی یکی از قدرتمندترین حیوانات کره زمین به شمار می آیند که با ذهنیت و قدرت بسیار بالایی که دارند، توانسته اند تا لقب سلطان جنگل را از آن خود کنند. دانستنی و حقایقی جالب و خواندنی درباره شیرها وحود دارد که در این مقاله به تمامی آنها خواهیم پرداخت که خواندن آنها می تواند شما را از حقایق شگفت انگیز شیرها شگفت زده کند.

 

1) اجتماعی بودن شیرها

از میان بزرگترین گونه های گربه سانان، شیرها بیشترین همکاری و اجتماع را دارند. شیرهای وحشی در گروهای بزرگی با لقب Prieds جرکت می کنند. تعداد اعضای این گروه ها از 15 تا 40 عضو می باشند که شامل 20 شیر نر، بیش از 12 شیر ماده و توله هستند که می تواند آنها را در مقابل گروه های رقیب قدرتمندتر سازد و شکست آنها را به نوعی غیر ممکن کند. شیرهای ماده همیشه خواهان حضور بیشتر شیرهای نر در گروه های خود هستند چرا که کمک می کنند تا از زنده ماندن توله هایشان اطمینان بیشتری پیدا کنند.

گروهی از شیرها که در کنار هم گرد آمده اند

2) وظایف شیر نر و ماده

شاید کمی برایتان جای تعجب باشد اما در میان گروه شیرها، این شیرهای ماده هستند که مسئولیت شکار را بر عهده دارند و بیش از 85% شکارها توسط آنها انجام می گیرد. در حالیکه شیرهای نر به محافظت از گروه و قلمرو خود که به بیش از 160 کیلومتر مربع هم می رسند، می پردازند و از حمله های احتمالی به توله هایشان با یال های باشکوهی که دارند، جلوگیری می کنند. شیرهای ماده با وجود اینکه بیشترین شکار را انجام می دهند اما این شیرهای نر هستند که معمولا شروع کننده خوردن طعمه ها خواهند بود و این یکی از خصوصیات اخلاقی شیرهای نر به حساب می آید.

شیر نر و ماده در کنار هم

3- تغذیه شیرها

شیرها بدون آب دوام می آورند اما بدون غذا هرگز؛ شیرها می توانند 4 روز را بدون نوشیدن آب سپری کنند اما لازم است آنها روزانه غذا بخورند. شیرهای ماده روزانه حداقل 5 کیلوگرم گوشت مصرف می کنند در حالیکه این نرخ برای شیرهای نر 7 کیلوگرم و حتی بیشتر است. از شکارهای مورد علاقه سلاطین جنگل هم باید به گیاه خوران بزرگی همچون گورخر و بوفالو اشاره کرد که در کنار آنها حیوانات کوچک تر را نیز شکار می کنند.

شیر در حال خوردن طعمه شکار کرده خود

4) شیرها؛ خطرناک ترین شکارچیان حیات وحش

شیرها دارای ویژگی های بسیاری هستند که توانسته آنها را به یکی از خطرناک ترین حیوانات جهان و حیات وحش تبدیل کند. یکی از این ویژگی های بارز جثه بسیار بزرگ آنها می باشد که به عنوان بلند قامت ترین گربه سانان نیز شناخته می شوند. قابلیت دید شش برابری به نسبت انسانها از دیگر ویژگی سلطان جنگل به حساب می آید که به آنها کمک می کند تا در شب هم شکارچی قهاری باشند. از دیگر نقاط عطف شیرها باید به پنجه های ترسناک، سرعت 80 کیلومتر بر ساعت در انفجارهای کوچک و همچنین پرش های بلندشان اشاره کرد که درک نسبت دادن لقب سلطان جنگل را به آنها آسان تر می کند.

شیر در حال غرش

5) شیرها سلطان جنگل نیستند

اینکه شیرها به عنوان سلطان جنگل شناخته می شوند صرفا یک لقب است. چرا که شیرها در جنگل ها زندگی نمی کنند و در عوض زیستگاه اصلی آنها را چمنزارها و دشت های پهناور آفریقا تشکیل داده است.

شیر نر در حال استراحت در کنار بوته ها

6) شیرهای ماده همزمان توله ها را به دنیای می آورند

یکی دیگر از حقایق شیرها، به دنیا آوردن همزمان توله ها با یک دیگر است. شیرها هر دو سال یکبار جفت می شوند و شیرهای ماده 2 یا 3 توله را پس از چهار ماه حاملگی به دنیا می آورند. شیرهای ماده دیگر که در همان گروه فعالیت می کنند هم تمایل دارند تا در همان زمان زایمان کنند تا توله ها در یک زمان باهم رشد کنند. از مزیت های دیگر به دنیا آوردن توله ها به طور همزمان، باید به تغذیه شدن آنها توسط شیرهای ماده دیگر اشاره کرد که پرورش توله ها را بسیار آسان تر می کند. قطعا جای سوال است که شیرهای نر در پرورش توله چه نقشی دارند؟ باید عنوان کرد که شیرهای نر به طور مستقیم هیچ نقشی ندارند و تنها از آنها محافظت می کنند.

توله ها تحت مراقبت شیرهای ماده در حال استراحت

7) شیرها؛ دومین گربه سان بزرگ جهان

بعد از ببرها، شیرها بزرگترین گربه سانان کره زمین به حساب می آیند. طول شیرهای نر حداکثر 3 متر است و وزن آنها نیز به 250 کیلوگرم می رسد. شیرهای ماده نیز حداکثر 2 متر است و وزن آنها نیز به 180 کیلوگرم می رسد.

گروهی از شیرهای نر در حال حرکت

8) قدرت دندان شیر

یکی دیگر از دانستنی و حقایق بسیار جالب شیرها مربوط به قدرت دندان هایشان است. شیرها سه نوع دندان دارند که شکار را برای آنها بسیار آسان تر کرده است :

1- دندان های کوچکی که در قسمت جلوی دهان برای برش و پاره کردن گوشت قرار گرفته اند.

2- دندان های بزرگی که طول آنها به 7 سانتی متر می رسد و در اتنهای دندان های کوچکشان قرار گرفته است. این 4 دندان بزرگ کمک می کند تا طعمه را از هم بدرند و شکار خود را در کمترین زمان قربانی کنند.

3- دندان های تیز؛ در قسمت پشت دهان قرار دارند که همانند یک قیچی برای برش گوشت عمل می کنند.

شیرها علاوه بر دندان های بلند و برنده‌ای که دارند، یکی از بزرگترین گزنده های جهان نیز به شمار می آیند. فک شیرها به عرض 28 سانتی متر باز می شود که می تواند هر طعمه ای را به مسلخ بکشد.

شیر نر در حال غرش

9) پنجه

پنجه شیرها همانند گربه سانان است اما با این تفاوت که اندازه بزرگ تر و قدرت بیشتری را دارند. شیرها پنج انگشت در پنجه های جلو و چهار انگشت در پنجه های پشت خود دارند که از طریق اندازه گیری این پنجه ها حتی می توان نر و ماده بوده شیرها را نیز تشخیص داد. پنجه شیرها بسیار قدرتمند و مستحکم هستند و 38 میلی متر نیز طول دارند. این پنجه ها از کراتین بوده و از تعداد بسیار بالایی از لایه ها تشکیل شده است که با مرور زمان برندگی خود را از دست می دهند. شیرها نیز برای قدرت بخشیدن و تیز کردن پنجه هایشان از درخت ها کمک می گیرند.

پنجه های خطرناک شیرهای وحشی

10) زبان شیرها

تمامی اجزای بدن شیر می تواند برای هر جانداری مرگبار و بسیار تهدید آمیز باشد. شاید تصور اینکه زبان نیز بخشی از سلاح های خطرناک این گربه سان است کمی غیر قابل تصور باشد. شاید نتوان آن را در بین سلاح های مرگبار شیرها قرار داد اما قطعا زبانشان نیز همان سایر اجزای بدنشان بدون خطر نیست. زبان شیرهای وحشی را باید به سنباده تشبیه کرد چرا که این قدرت را دارند که تنها با چند بار لیس زدن دست های انسان، پوست را به طور کلی از بین ببرند.

زبان شیرها

11) یال

یال ها یکی از خصوصیات بسیار بارز شیرهای نر است که آنها را از شیرهای ماده به طور کامل متمایز و قابل شناسایی می سازد. توله های نر در حدود 12 تا 14 ماهگی شروع به رشد موهای بلند در اطراف سینه و گردن خود می کنند که این شروعی برای به وجود آمدن یال است. یال شیرهای نر در سن دو سالگی بیشتر خود را نشان می دهد و با افزایش سن نیز یال هایشان بلندتر و البته تاریک می شوند. یال برای شیرهای نر یک ابهت و امتیاز بسیار بزرگ به حساب می آید. یال ها کمک می کند تا حیوانات بزرگی نظیر کرگدن از شیرها حساب ببرند و از طرفی نیز برای شیرهای ماده خودنمایی کنند.

یال های ابهت دار شیر نر

12) سبیل

تمامی گربه سانان سیبل دارند و شیرها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. سبیل برای شیرها نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. سبیل ها موهای بسیار حساسی رو صورت شیرها به حساب می آیند که به آنها کمک می کند تا وضعیت اطراف خود را شناسایی کنند. اما یکی از دانستنی و حقایق جالب شیرها مربوط به سبیل آنها است. هر سیبل در ریشه خود یک لکه سیاه دارد. الگویی که این لکه ها ایجاد می کنند با سایر گونه های خود متفاوت است. به این معنی همانطور که انسان ها دارای اثر انگشت متفاوت از هم هستند در شیرهای وحشی نیز به همین صورت است و سبیل می تواند جدا کننده آنها از هم باشد و تشخیص و شناسایی را برای محققان آسان تر کند.

سبیل شیر

13) دم

همانند تمام گربه سانان، شیرها نیز دم بلندی دارند که به تعادل آنها کمک می کند. امام برخلاف تمام گربه سانان، شیرها در انتهای دم خود یک منگوله مشکی دارند که اولین بار در سن پنج تا هفت ماهگی ظاهر می شود. دم شیرها می تواند در هدایت دیگر اعضای گروه در چمنزارهای طولانی پر کاربرد باشد. برای مثال شیرهای ماده دم خود را بالا می گیرند تا به توله های خود سیگنال بدهند که اور را دنبال کنند همچنین از دم های خود در هنگام شکار برای برقراری ارتباط نیز استفاده می کنند. تکان دادن دم نیز یکی از هشدارهای بزرگ از سوی شیرها است که به دیگران این پیام را می دهد که از او دور بمانند.

توله شیر در حال بازی کردن با دم

14) چشم

توله شیرها کور متولد می شوند و با گذشت حدود یک هفته فادر به باز کردن چشم های خود خواهند شد. چشم توله ها در ابتدا رنگ خاکستری آبی است و از دو تا سه ماهگی نیز به قهوه ای نارنجی متمایل می شوند. یکی دیگر از حقایق جالب شیرها سه برابر بودن مردمک چشم آنها به نسبت انسان ها است که قدرت بینایی آنها را در میان سایر حیوانات بسیار بالا برده است. شیرها توانایی  حرکت دادن چشم های خود را از این سو به آن سو ندارند و مجبورند برای تماشای اطراف خود سرشان را حرکت دهند. علاوه براین شیرها دارای پلکی به نام غشای تحریک کننده هستند که به تمیز کردن و محافظت از چشمشان کمک می کند.

چشم های قهوه ای نارنجی شیر

15) حس شنوایی

شیرها حس شنوایی خوبی دارند. آنها قادرند تا گوش های خود را به جهات مختلف بچرخانند و به صداهای اطراف خود گوش دهند. همچنین شیرها می توانند صدای حیوانات را از حدود دو کیلومتری نیز شنود کنند.

گوش شیر

16) شیرها در معرض انقراض

و اما در آخر یکی دیگر از دانستنی ها و حقایقی که می توان درباره شیرها عنوان کرد، شاید درک آن اندکی سخت و قابل تامل باشد اما شیرها نیز در میان گونه های در معرض انقراض قرار گرفته اند. از شیرهای وحشی تنها 20000 گونه باقی مانده است که طبق پیش بینی دانشمندان، در صورت ادامه این روند تا سال 2050 شیرها با نابودی کامل مواجه خواهند شد. بزرگترین تهدید برای سلطان جنگل انسان ها و از دست قلمروهایشان است که سبب شده تا آنها را نیز در میان گونه های در حال انقراض قرار داده باشد.

منبع : www.lionworldtravel.com

بیشتر بخوانید

تنبل ترین حیوانات جهان

دوزیستان – همه چیز در مورد دوزیستان

محبوب ترین حیوانات خانگی جهان

پسندیدن :
12 0
بازدید:
1219

همه نظرات

۲ نظر ارسال شده
 1. cbd gummies گفت:

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you
  writing this article and also the rest of the
  website is extremely good.

 2. You’re so cool! I don’t suppose I’ve read something like that
  before. So good to find somebody with some unique thoughts on this topic.
  Really.. thanks for starting this up. This site
  is one thing that is required on the internet, someone with some originality!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *