حیوانات منقرض شده

10 تا از حیوانات منقرض شده
زمان مطالعه: 6 دقیقه

منقرض شدن حیوانات یکی از ناخوشایندترین اتفاقات کره خاکی به شمار می رود که در صورت ادامه فعالیت های تخریبی انسانها در زیستگاه حیوانات، این روند شدت بیشتری را به خود خواهد گرفت و در آینده های نه چندان دور شاهد از بین رفتن بخش اعظمی از حیوانات خواهیم بود. در طول تاریخ شاهد از بین رفتن حیوانات بسیاری بوده ایم که بر اثر بلاهای طبیعی  مانند تغییرات آب و هوایی منقرض شده اند. اما امروزه بزرگترین عامل از بین رفتن حیوانات، انسانها هستند که با تخریب و به تملک درآوردن زیستگاه حیوانات در جهت رفاه بیشتر خود و تبدیل آنها به زمین های کشاورزی از اصلی ترین دلایل منقرض شده گونه های مختلف حیوانات است.

 

10- کرگدن سیاه آفریقای غربی

کرگدن سیاه آفریقای غربی در حیات وحش آفریقا

کرگدن سیاه آفریقای غربی به عنوان اولین حیوان منقرض شده در قرن بیستم شناخته می شود که زیستگاه آنها مربوط به آفریقای غربی و منطقه جنوب شرقی آفریقا و چندین کشور دیگر بود. این کرگدن ها از جثه توانمندی برخوردار بودند که 3 تا 3.8 متر طول داشتند و ارتفاع آنها نیز برابر با 1.4 تا 1.8 متر بود. وزن کرگدن های سیاه آفریقایی به بیش از یک تن می رسید که از آنها جثه ای غول پیکر ساخته بود. رژیم غذایی این حیوان منقرض شده گیاهان برگ و شاخساره بود که برخی ها معتقد بودند شاخ های آنها دارای خواص دارویی بوده است که همین امر سبب شدن گرفتن بیشتر شکار و از بین رفتن کرگدن های سیاه آفریقایی شد. در سال 1930 برای اولین بار در جهت حفاظت از آنها اقداماتی انجام شد اما همچنان این جرکت نیز بی اثر بود و تعداد آنها به طور قابل توجه رو به کاهش بود. آخرین کرگدن سیاه آفریقای غربی در سال 2006 در کشور کامرون مشاهده شد و در سال 2011 به طور کامل منقرض شدند.

 

9- دلفین سفید بایجی

دلفین سفید بایجی در میان حیوانات منقرض شده

دلفین سفید بایجی یکی از دیگر از حیوانات منقرض شده به حساب می آید که بیشتر با نام دلفین رودخانه ای چین شناخته می شود که در رودخانه یانگ تسه در چین می زیستند. طول این پستانداران تا 2 متر مستعد رشد بود و وزن آنها نیز به بیش از 200 کیلوگرم می رسید. دلفین سفید بایجی حضورشان به 20 میلیون سال قبل باز می گردد از سال 1950 به بعد آغاز مسیر انقراضی این حیوان آبی بود که با کاهش چشمگیری همراه بود. از دلایل اصلی از بین رفتن دلین سفید بابجی، صنعتی شدن چین بود که بر رودخانه یانگ تسه بسیار اثر گذار واقع شد و آن را تبدیل به یک رودخانه برای ماهیگیری و البته حمل و نقل آبی کرد که باعث از بین رفتن دلفین های رودخانه ای چین شد. از سال 2002 به بعد تا کنون هیچ فردی دلفین سفید بایجی را ندیده و به طور کامل منقرض شده اند.

 

8- بز کوهی پیرنیه

بز کوهی پیرنیه از جمله حیوان های منقرض شده

بز کوهی پیرنیه یکی از چهار زیرگونه بز وحشی بود که در شبه جزیره ایبری می زیستند. از مشخصات ظاهری آنها باید به طول 76 سانتی متر و وزن 24 تا 80 کیلوگرم اشاره کرد که به طور عمده از گیاهان تغذیه می کردند. در ابتدا تصور می شد تعداد بز کوهی پیرنیه برابر با 50000 است و هیچ تهدیدی برای از بین رفتن آنها وجود ندارد اما به یکباره در اویل دهه 1900 تعداد آنها به کمتر از 100 عدد رسید. علل اصلی منقرض شدن بز کوهی پیرنیه شکار غیر قانونی و عدم توانایی رقابت با سایر پستانداران برای غذا و زیستگاه است. آخرین مورد یافت شده از این حیوان در سال 2000 بود که گزارش ها حاکی از آن است که توسط یک درخت در حال سقوط به به فهرست حیوانات منقرض شده اضافه شده است.

 

7- کبوتر مسافر

کبوتر مسافر از جمله پرندگان منقرض شده

کبوتر مسافر از جمله گونه های منقرض شده دراوایل قرن بیستم است که جمعیت آنها در ابتدا به مرز 3 تا 5 میلیارد می رسید. آنها که در آمریکای شمالی ساکن بودند در هنگام مهاجرت اروپاییان به آمریکای شمالی و از بین بردن زیستگاه پرندگان در جهت استقرار خود، باعث جنگل زدایی و کاهش جمعیت این گونه از پرندگان شد. یکی دیگر از دلایل منقرض شدن کبوتر مسافر، کبوتر مسافر از جمله گونه های منقرض شده دراوایل قرن بیستم است که جمعیت آنها در ابتدا به مرز 3 تا 5 میلیارد می رسید. آنها که در آمریکای شمالی ساکن بودند در هنگام مهاجرت اروپاییان به آمریکای شمالی و از بین بردن زیستگاه پرندگان در جهت استقرار خود، باعث جنگل زدایی و کاهش جمعیت این گونه از پرندگان شد. یکی دیگر از دلایل منقرض شدن کبوتر مسافر، تجاری شدن گوشت پرندگان برای فقرا بود چرا که از قیمت پایینی برخوردار بودند و همین امر باعث افزایش گسترده تر شکار پرندگان شد و در آخر در سال 1914 این پرنده نیز به جمع حیوانات منقرض شده اضافه گشت.

 

6- ببر تاسمانی

ببر تاسمانی منقرض شده

ببر تاسمانی بومی استرالیا و گینه نو یک ماشین گوشتخوار بود که در سال 1936 به طور رسمی در لیست حیوانات منقرض شده قرار گرفت. این حیوان گوشتخوار که ارتباطی به با ببرها ندارد و تنها به لطف نوارهای تیره و مشکی رنگی که بر روی بدنشان نقش بسته بود، ببر تامسانی لقب گرفتند. البته ببرهای تاسمانی از نظر جثه و ظاهری نیز بسیار شبیه به سگ ها بودند. از دلایل منقرض شدن ببرهای تاسمانی، تعرض انسان ها به زیستگاهشان و وجود بیماری در بین خود آنها بوده است که باعث نابودی کامل ببرهای تاسمانی شده است. آخرین ببر تاسمانی در سال 1910 تا 1920 در حیات وحش کشته شد و آخرین بازمانده آن نیز که در باغ وحش بود در سال 1936 جان داد.

 

5- گاو دریایی استلر

گاو دریایی استلر از عجیب ترین حیوانات منقرض شده

گاو دریایی استلر یکی دیگر از حیوانات منقرض شده است که در سال 1741 کشف شد. گاو دریایی که یک حیوان دریایی غول پیکر بود، اعتقاد برآن بود که 8 تا متر طول داشته و وزن آن نیز به 8 تا 10 می رسیده. اما جالب است که بدانید این حیوان غول پیکر اهلی بوده و بیشتر از گیاهان دریایی و جلبک ها تغذیه کرده است. از علل اصلی منقرض شدن این حیوان، شکار آن توسط اروپاییان پس از گذشت 27 سال از کشف آن است که همانطور در ابتدای مقاله نیز عنوان شد، انسان ها بزرگترین عامل منقرض شدن حیوانات بوده اند و در آینده نه چندان دور نیز خواهند بود.

 

4- اوک بزرگ

اوک بزرگ از حیوانات منقرض شده

اوک ها، از بزرگترین گونه اوک ها است که پرنده ای بزرگ و بی پرواز بودند و در قسمت های اقیانوس اطلس شمالی و جنوب اسپانیا شمالی یافت می شدند. آنها از قامت 75 تا 85 سانتی متری و وزن 5 کیلوگرم برخوردار بودند و تغذیه آنها نیز از ماهی ها و بی مهرگان بود. از دلایل اصلی انقراض اوک بزرگ باید به عدم توانایی آنها در پرواز کردن اشاره کرد که توانسته بود شکار آنها را بسیار آسان کند. در سال 1844 بود که اوک های بزرگ برای آخرین بار توسط سه مرد در سرزمین اسکاتلند شکار شدند و برای همیشه به این گونه از اوک ها پایان دادند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بدانید بسیاری از افراد در گذشته بر این اعتقاد بودند که اوک جادوگر است و باعث طوفان و طغیان می شوند که به همین دلیل شکار آنها بسیار گسترده تر شد و در نهایت منتهی به منقرض شدن این دست از حیوانات شد.

 

3- دودو

دودو پرنده ای که توانایی پرواز نداشت و در فهرست حیوانات منقرض شده قرار گرفت

دودو یک پرنده بدون پرواز منقرض شده است که در مناطق موریس زیست می کردند. آنها حدود یک متر قد و 10 تا 18 کیلوگرم وزن داشتند. تصاویر دقیق و زیادی از مشخصات ظاهری آنها وجود ندارد و برای اولین بار در سال 1598 توسط ملوانان هلندی کشف شدند. این حیوان منقرض شده به دلیل نداشتن توانایی پرواز بسیار مورد تهاجم شکارچیان قرار می گرفت و همین امر باعث نابودی کامل این گونه از حیوانات شد.

 

2- ماموت پشمی

ماموت پشمی از بزرگترین حیوانات جهان که منقرض شده است

یکی دیگر از حیوانات بسیار مهمی که در میان حیوانات منقرض شده قرار گرفته است یک پسناندارد عظیم الجثه با نام ماموت پشمی است. ماموت پشمی از جثه غول پیکری برخوردار است که با فیل های امروزی مرتبط هستند و وجود آنان به حدود 3.5 میلیون سال قبل باز می گردد که از آفریقا به شمال اوراسیا و آمریکای شمالی مهاجرت کردند. قد این حیوان منقرض شده به جدود 4 متر می رسید و وزن آن نیز بیش از 6 تن بود. از دلایل انقراض ماموت های پشمی باید به تغییرات آب و هوایی و شکار آنها توسط انسان ها اشاره کرد که باعث شد تا در حدود 10000 سال قبل به حیاتشان پایان داده شود.

 

1- ببر دندانه دار صابر

ببر دندانه صابر از حیوانات منقرض شده

ببر دندانه دار صابر که با نام شیر دندانه دار صابر نیز شناخته می شود، حیات آن به 50 میلیون سال قبل باز می گردد. آنها حیواناتی درنده و گوشتخوار با دندان های بسیار بلند بودند که اندازه برخی از آنها به 50 سانتی متر نیز می رسید. از نقل قول ها می توان برداشت کرد که ظاهر آنها همانند یک خرس بزرگ بوده و شکارچیان بسیار قهاری بوده اند که حیواناتی نظیر ماموت را نیز مورد تهاجم خود قرار می دادند. از توانایی های دیگر ببر دندانه دار صابر باید به میزان باز شدن فک آنها اشاره داشت که برابر با 120 درجه بود و برای تفهیم این ویژگی باید عنوان کرد که شیرهای امروزی تنها 60 درجه می توانند فک خود را باز کنند. از دلایل اصلی از منقرض شدن حیوانات نظیر ببر دندانه دار صابر عوامل آب و هوایی و انسانی بسیار دخیل بود. در پایان این مقاله پیشنهاد می کنم مقاله با حقایق شیرها را نیز مطالعه کنید.

منبع : onekindplanet.org

 

پسندیدن :
11 0
بازدید:
1811
دسته بندی مقاله ها:
حقایق حیوانات

همه نظرات

۲ نظر ارسال شده
  1. Yelp Strengths is a very good article about, precisely, the Yelp Strengths. Layla Ario Martineau

  2. erotik گفت:

    Wow, this paragraph is fastidious, my sister is analyzing these things, so I am going to convey her. Abbie Giffy Garland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *