10 تا از حقایق قلب حیوانات

10 تا از حقایق شگفت انگیز قلب حیوانات
زمان مطالعه: 5 دقیقه

دنیای حیوانات را باید جهان شگفتی ها و عجایب خواند که هر بار یک سری از حقایق بسیار جذاب از آنها کشف می شود که باعث برانگیختن و تعجب افراد می شود. قلب حیوانات یکی از شگفتی ها و موضوعات بسیار جذاب در میان حیوانات است که در این مطلب قصد داریم به 10 تا از حقایق قلب حیوانات اشاره کنیم که تا به حال از آن بی خبر بوده اید.

10- مگس پریسا (Fairyfly)

مگس پریسا کوچک ترین قلب حیوانات را در خود دارد

مگس پریسا یکی از کوچک ترین حشرات پرنده جهان به شمار می رود که حقایق بسیار جذاب در مورد این حشره وجود دارد. مگس پریسا کوچک ترین حشره دنیا است که در مناطق گرمسیری سراسر جهان یافت می شود. اندازه این حشره 0.5 تا 1.0 میلی متر است که آن را به کوچک ترین حیوان جهان تبدیل کرده است. اما حقایق و ویژگی اصلی این مگس، قلب کوچک آن است. مگس پریسا صاحب کوچیک ترین قلب حیوانات است که در بدن این حشره کوچک جای گرفته است. برای مشاهده قلب مگس پریسا میبایست از میکروسکوپ ها بهره گرفت چرا که چشم انسان قادر به دیدن قلب این موجوده زنده نخواهد بود. قلب بسیار کوچک این حشره، همانند انسانها عضلانی نبوده و دارای یک لوله باریک در امتداد پشت حشره است که از این طریق خون به سر می رسد و کار گردش مایعات را در بدن هموار می سازد.

9- سگ

حقایق جالب از قلب سگ ها

یکی دیگر از حقایق قلب حیوانات، به سگ ها تعلق دارد. سگ ها که به عنوان یکی از محبوب ترین حیوانات خانگی در جهان شناخته می شوند، واقعیت های بسیاری از آنها در جهان وجود دارد که از مهم ترین آنها، قلب است. حقیقیت شگفت انگیز در مورد قلب سگ ها، اندازه متغیر آن می باشد. گاهی اوقات قلب سگ ها می تواند بزرگ تر از یک پیانو باشد و در برخی از حالات نیز به قدری کوچک شود که برای مشاهده آن باید از میکروسکوپ استفاده کرد.

قلب سگ ها همانند انسان ها از ظاهر زیبایی برخوردار نیستند و رنگ آنها متمایل به قهوه ای است که در قسمت قفسه سینه قرار می گیرند. قلب آنها عضله ای و تخم مرغ شکل است که چیزی حدود 4000 لیتر از خون سگ را پمپاژ می کند. تعداد ضربان قلب آنها در طول روز به 144000 بار می رسد و در هنگام استراحت نیز در هر دقیقه 70 الی 120 بار می زند.

8- چیتا

چیتا سریع ترین حیوان خشکی جهان که در چند ثانیه 250 بار می تپد

چیتا سریع ترین حیوان خشکی جهان خوانده می شود که از گونه گربه سانان است. حقایق در مورد چیتاها بسیار است که در این بخش به سرعت حیرت انگیز و قلب آنها اشاره خواهد شد. سرعت این گربه سان برابر با 112 کیلومتر بر ساعت است و سرعت آنها در حالت عادی نیز 64 کیلومتر بر ساعت می باشد. سرعت بالای آنها باعث شده تا تپش قلب بسیار بالایی داشته باشند. تپش قلب آنها در چند ثانیه 250 بار می تپد. از ویژگی های دیگر این حیوان چابک، بدن خال خالی است که آنها را متمایز ساخته است.

7- مرغ مگس خوار

حقایق قلب مرغ مگس خوار

مرغ مگس خوار به عنوان یکی از زیباترین پرندگان جهان شناخته می شود و حقایق جالبی درباره این پرنده وجود دارد که جای تامل است. این پرنده های بومی آمریکایی 7.5 تا 13 سانتی متر طول و تنها 2 گرم نیز وزن دارند. سرعت آنها برابر با 15 متر بر ثانیه است و برخی از گونه های آنها می توانند حتی با سرعت 22 متر بر ثانیه نیز پرواز کنند. حقایق شگفت انگیزی که درباره  این پرنده ها وجود دارد، مربوط به قلب آنها می باشد. در هنگام پرواز تعداد ضربان قلب این پرنده به مرز 1000 بار در دقیقه می رسد که برای پرنده ای با چنین جثه کوچکی، شگفت انگیز است.

6- زرافه

زرافه دارای یکی از عجیب ترین قلب حیوانات

زرافه ها بلندترین حیوان خاکی موجود در جهان هستند. این حیوان ها به سبب ظاهری که دارند منحصربفرد و متفاوت از سایر حیوانات می باشند. بدن خال خالی، پاها و گردن بلند از خصوصیات ظاهری بلندترین حیوان جهان است. زرافه ها به سبب قامتی که دارند همیشه جای سوال بوده اند که خون چگونه به سر آنها پمپاژ می شود؟

ساختار قلب زرافه به خوبی سازمان پیدا کرده تا بتواند به خوبی خون را به تمامی بخش های بدن و سر برساند. نکته قابل توجه تعداد ضربان قلب زرافه است که در هر ثانیه سه بار می تپد. یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم فشار بالای خون است که مانع از ضعف زرافه در هنگام بلند کردن سر می شود. از آنجا که جاذبه و گرانش زمین یکی از تهدیدهای بزرگ برای این حیوان به حساب می آید، گردش و پمپاژ خون به قسمت سر بسیار مشکل بنظر می رسد اما به لطف پمپاژ بسیاری بالای خون این عمل بسیار آسان صورت می گیرد و به سادگی از نیروی جاذبه عبور می کند.

5- نهنگ آبی

نهنگ آبی یکی از بزرگترین حیوانات دریایی و دارای بزرگ ترین قلب حیوانات

بزرگترین قلب حیوانات به نهنگ آبی تعلق دارد. رگ های قلبی این پستاندار عظیم الجثه وظیفه پمپاژ خون اندام های بدن را بر عهده دارند. این رگ ها به قدری بزرگ و عظیم هستند که حتی یک انسان می تواند در آن شنا کند. حقایق شگفت انگیز دیگری که درباره این حیوان وجود دارد، شنیدن تپش قلب نهنگ آبی از فاصله 3 کیلومتری است. تعداد ضربان قلب آن در هر دقیقه 8 الی 10 بار است که بسیار تعجب برانگیز است.

4- اختاپوس

اختاپوس؛ حیوانی که دارای سه قلب است

اختاپوس را همه با عجایبات او می شناسند. اختاپوس ها شگفتی بسیار جالبی در مورد آنها وجود دارد که شاخص ترین آن قلب است. حقایق قلب حیوانات در اختاپوس ها بسیار جذاب تر است. آنها تنها موجود زنده دریایی هستند که 3 قلب دارند. دوتا از قلب های اختاپوس ها برای پمپاژ خون است و قلب سوم نیز برای مخافظت از اعضای بدن به کار رفته است. دیگر بخش اعجاب انگیز این موجود دریایی خون آن است. رنگ خون هشت پا آبی است. زیرا برخلاف هموگلوبین موجود در خون انسان، آنها پروتئین غنی از مس به نام هموسیانین در خون دارند. این پروتئین به وظایف انتقال اکسیژن خون کمک می کند و همچنین در محیط های کم اکسیژن دریا مفیدتر است.

3- قورباغه چوبی

قورباغه چوبی دارنده یکی از عجیب ترین قلب ها در میان حیوانات

یکی از شگفت انگیزترین حقایقی که پیرامون قلب حیوانات وجود دارد، قورباغه چوبی است. این حیوان دوزیست، در فصل های سرد سال ممکن است یخ بزند، خب اگر برای هر موجود زنده دیگری این اتفاق بیفتد، حیات آن به پایان خواهد رسید اما این مورد در قورباغه های چوبی صدق نمی کند. آنها حتی اگر یخ بزنند با افزایش دما و آب شدن یخ دوباره به زندگی و حیات خود ادامه خواهند داد.

یکی دیگر از عجایبی که در مورد قلب این حیوان وجود دارد، کنترل و از کار انداختن قلب است. حیواناتی نظیر خرس می توانند در هنگام خواب های زمستانی ضربان قلب خود را کند کنند اما قورباغه های چوبی در هنگام استراحت ضربان قلب خود را متوقف می کنند و این یکی دیگر از حقایق بسیار جالب در مورد قلب حیوانات است که بسیاری از ماها از آن بی خبر بوده ایم.

2- گورخر ماهی

گورخر ماهی در میان 10 تا از حقایق قلب حیوانات

باسازی قلب یکی دیگر از حقایق قلب حیوانات است که این شگفتی را می توان در گورخر ماهی ها مشاهده کرد. باسازی قلب یکی از کارهایی است که گورخر ماهی ها به خوبی از پس آن بر می آیند. این حیوان آب زیست از نظر قلب در مقایسه با انسانها نیز دارای تفاوت ها و شباهت هایی هستند که آن را شبیه به انسان خوانده اند. اما سوال اینجاست که گورخر ماهی ها چگونه قلب خود را باسازی می کنند؟

قلب گورخر ماهی ها، خون دربرگیرنده اکسیژن را به تمامی اعضای حیاتی بدن می رسانند که این اکسیژن ارسالی از طریق ریه ها انجام نمی گیرد بلکه از طریق آبشش ها است و در نتیجه می تواند قلب خود را باسازی کنند.

1- موش پوزه دار

10 ا از حقایق قلب حیوانات

موش پوزه دار یک پستاندار کوچک است که سریع ترین ضربان قلب حیوانات به آن تعلق دارد. موش پوزه دار دومین پستاندار کوچک جهان است. به طور کلی حیوانات کوچک از تپش قلب بسیار بالایی برخوردار هستند و موش پوزه دار نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. این حیوان بومی که به ایرلند تعلق دارد، در نواحی و مناطقی نظیر آلاسکا، کانادا و ایالات متحده نیز می توان موش پوزه دار را پیدا کرد.

موش پوزه دار در حالت عادی بیش از 1000 بار در دقیقه تپش قلب دارد اما در حالت های غیر عادی به بیش 1511 بار در ثانیه می رسد که همین امر باعث شده تا موش پوزه دار نیز به عنوان آخرین حقایق از قلب حیوانات در این مقاله قرار بگیرد.

منبع : themysteriousworld.com

پسندیدن :
5 0
بازدید:
1280
دسته بندی مقاله ها:
ترین هاحقایق حیوانات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *