10 تا از سریع ترین حیوانات جهان را بشناسید

10 تا از سریع ترین حیوانات جهان
زمان مطالعه: 4 دقیقه

این بار با یکی دیگر از مطالب جذاب از بخش، ترین ها آمده ام تا با هم به معرفی سریع ترین حیوانات جهان بپردازیم. سرعت یکی از ویژگی های بسیار برجسته و مهم برای جانداران است که بهره مند بودن از آن می تواند شکار را برای آنها آسان تر کند و یا فرار از دست شکارچی های وحشی را نیز هموارتر سازد. در این راستا در این مطلب به معرفی 10 تا از چابک ترین حیوانات کره زمین خواهیم پرداخت و می خواهیم ببینم کدام یک سریع ترین است.

 

10- خرگوش صحرایی (Brown Hare)

خرگوش صحرایی یکی از چابک ترین حیوانات خشکی جهان به شمار می آید که با توجه به دست و پاهای بلندی که دارد توانسته آن را در میان سریع ترین حیوانات جهان قرار دهد. سرعت خرگوش های صحرایی حداکثر به 77 کیلومتر بر ساعت می رسد که این سرعت می تواند در اکثر مواقع شکارچی معروف خود را که روباه های قرمز هستند را با شکست مواجه کنند و به لطف سرعت بالای خود به بقا در دنیای طبیعی تداوم ببخشند.

خرگوش کوهی در میان سریع ترین حیوانات جهان

9- کل یالدار (Wildebeest)

کل یالدار از جمله گونه گاوسانان به حساب می آیند که به دو نژاد کل یالدار آبی و کل یالدار سیاه تقسیم می شوند. زیستگاه این دو گونه وحشی در شرق و جنوب آفریقا است که هر دو نژاد آنها از سرعت بسیار بالایی برخوردار هستند. ساختار بدنی آنها به گونه ای است که کمک می کند سرعتی بالغ بر 80 کیلومتر بر ساعت را به ثبت برسانند. البته سرعت کل یالدار آبی با شیرهای وحشی برابر است و شیرها نیز می توانستند در این لیست جایگاه داشته باشند.

کل یالدار

8- آهوی جهنده (Springbok)

شماره 8 این لیست را باید به آهوی جهنده یا همان Springbok اختصاص داد. جهنده، نژادی از آهوها به حساب می آید که دارای جثه نسبتا کوچک تری هستند و در گله های جنوب آفریقا زندگی می کنند. این آهوی تیزپا از سرعت 98 کیلومتر بر ساعت برخوردار است که از مهم ترین سلاح های این حیوان برای فرار از دست شکارچیان است. ویژگی هایی همچون پرش های 3 متری و چرخش های سریع در حین دویدن از شاخص ترین ویژگی های آهوی جهنده است که به این وسیله می تواند تعقیب شکارچیان را از بین ببرد.

آهوی جهنده از چابک ترین حیوانات جهان

7- بز کوهی شاخدار (Pronghorn)

بز کوهی شاخ دار دومین حیوان سریع خشکی جهان است که علاوه بر سرعت بسیار بالا از استقامت بینظیری نیز برخوردار است. سرعت بز کوهی شاخ دار برابر با 100 کیلومتر بر ساعت می باشد که با توجه به استقامت بسیار بالایی که دارد می تواند در مسافت های بلند نیز این سرعت بالای خود را حفظ کند و از شکارچیان احتمالی فاصله بگیرد و آنها را از خود دور کند.

بز کوهی شاخدار در میان علفزارها

6- ماهی بادبان (Sail Fish)

در این فهرست سریع ترین حیوانات جهان، آبزیستان نیز جایگاه دارند. ماهی بادبان به عنوان سریع ترین حیوان دریایی توانسته در این لیست قرار بگیرد که سرعتی بالغ بر 110 کیلومتر بر ساعت را دارد. لقب دادن بادبان به این ماهی، به سبب باله پشتی آن است که ظاهری بادبان مانند را به آن بخشیده است. ساختار ظاهری این آبزیست نیز در سرعت بسیار بالای آن بی تاثیر نبوده چرا که با توجه به نیزه ای که در قسمت جلوی صورت خود دارد کمک می کند تا سد آب را از هم بشکند و بر سرعت خود بیافزاید.

ماهی بادبان به عنوان یک آبزیست در میان سریع ترین حیوانات

5- یوزپلنگ (Cheetah)

یوزپلنگ به عنوان سریع ترین حیوان خشکی جهان شناخته می شود که سرعتی بالغ بر 113 کیلومتر بر ساعت را دارد. یوزپلنگ از گونه گربه سانان است که در بازه زمانی 3 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ثانیه می رسد و از هر گربه سان دیگری در این زمینه قدرتمندتر است. برای درک بیشتر سرعت بسیار بالای یوزپلنگ ها باید به سرعت سریع ترین انسان کره زمین اشاره نمود که چیزی حدود 36 کیلومتر بر ساعت است و این نسبت نشان می دهد که یوزپلنگ ها سه برابر انسانها سریع تر هستند.

یوزپلنگ سریع ترین حیوان خشکی جهان

4- غاز بالدار (Spur-Winged Goose)

طبیعی است که دیگر جایگاه های باقی مانده برای سریع ترین حیوانات جهان به پرندگان اختصاص یابد. غاز بالدار یکی از بزرگترین غازهای جهان است که با سرعت 142 کیلومتر بر ساعت حرکت می کند. غازهای بالدار اغلب در دریاچه ها، استخرهای فصلی، رودخانه ها، باتلاق ها و دلتای رودخانه ها یافت می شوند. این پرنده بزرگ جثه از از دریاچه های شور و مناطق مرتفع نیز اجتناب می کند و بیشتر اوقات نیز مایل به پرواز در ارتفاعات بیش از 3000 متر است.

غاز بالدار در میان چابک ترین حیوان جهان

3- پرنده ناوچه (Frigate Bird)

پرنده ناوچه یکی دیگر از سریع ترین پرندگان کره زمین است که برای بسیاری از مخاطبان شناخته شده نیست. پرنده ناوچه، خانواده ای از پرندگان دریایی هستند که در تمام اقیانوس های گرمسیری و نیمه گرمسیری یافت می شوند. از مشخصات ظاهری آنها باید به پرهای سیاه، دم و بال های بند اشاره کرد که البته بال هایشان به طول 2.3 متر باز خواهد شد. سرعت پرنده ناوچه برابر با 153 کیلومتر بر ساعت است که توانسته در رده سوم سریع ترین حیوانات جهان قرار بگیرد.

ناوچه پرنده در حال پرواز

2- دم سوزنی سفید گلو (White Throated Needletail)

پرنده دم سوزنی سفید گلو، سریع ترین پرنده در پرواز است که حداکثر سرعت ثبت رسیده از آن برابر با 171 کیلومتر بر ساعت می باشد.

دم سوزنی سفید گلو در بین 10 تا از سریع ترین حیوانات جهان

1- پرگرین فالکون (Peregrine Falcon)

و اما در نهایت شماره یک این مقاله به پرگرین فالکون که نژادی از خانواده شاهین است اختصاص می یابد. پرگرین فالکون سریع ترین پرنده و سریع ترین حیوان جهان است که سرعت 322 کیلومتر بر ساعت را به ثبت رسانده است. این پرنده در زمانی می تواند این سرعت را به ثبت برساند که آماده شکار می شود. در زمان شکار با توجه به قدرت بینایی فوق العاده ی خود، از ارتفاعات اوج می گیرد و به سمت طعمه خود حمله ور می شود و در نهایت نیز سرعت خارق العاده ی 322 کیلومتر بر ثانیه را به ثبت می رساند.

پرگرین فالکون سریع ترین پرنده و حیوان جهان

منبع : onekindplanet.org

بیشتر بخوانید

10 تا از خطرناک ترین حیوانات جهان

10 تا از تنبل ترین حیوانات جهان

 

پسندیدن :
15 0
بازدید:
633
برچسب های مقاله:
دسته بندی مقاله ها:
ترین ها

همه نظرات

۲ نظر ارسال شده
 1. Saied گفت:

  من جدیدا با وبسایتتون آشنا شدم جا داره یه تشکر ویژه ازتون داشته باشم بخاطره مطالب جذابتون و البته یک پیشنهاد هم داشتم که روی قسمت ترین ها بیشتر کار کنید.

  • admin گفت:

   مچکر بابت نظر گوهربارتون
   قطعا روی بخش ترین های حیوانات بیشتر کار خواهیم کرد. خوشحال میشیم مارو به دوستانتون هم معرفی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *